Medzinárodný horský sprievodca UIMLA a via ferrata

Omrzeli Vás klasické turistické chodníky a radi by ste vyskúšali niečo nové, no na horolezectvo ste ešte nedospeli alebo je už mimo Vaše schopnosti? Via ferraty u nás tiež nazývané zaistené cesty sú cestou, ktorou sa môžete vydať. Ak ste via ferraty ešte neskúsili nezúfajte, naši horskí sprievodcovia Vám počas jedného z našich kurzov (1-dňový ferratový kurz alebo Základný ferratový kurz) vysvetlia techniku a zásady bezpečnosti na via ferratách. Ak si trúfate, môžete sa s našim horským sprievodcom vydať rovno na slovenské via ferraty (na Skalke, v Liptovských RevúcachMartinských Holiach a v Kyseli). Ak sa Vám Slovensko zdá málo, pridajte sa k nám a vyrazte s nami do zahraničia, alebo sa pripojte k nášmu ferratovému zájazdu v slovinských Julských Alpách.

Slovenskými via ferratami

Slovenský raj – Via ferrata HZS Kyseľ

Dĺžka ferraty: 1470 m
Trvanie túry (cca): 6-8h (presun 4h + prechod ferratou 2 h)
Prevýšenie: 180 m
Obtiažnosť: C

Via ferrata HZS Kyseľ sa nachádza v Národnom Parku Slovenský raj, v tiesňave Kyseľ. Tiesňava bola po požiari v roku 1976 z dôvodu bezpečnosti a ochrany prírody zatvorená až do roku 2016. V tom roku bol v nej otvorený náučný chodník Kyseľ, ktorý je možné prejsť len po via ferrate. Ešte do dnes je vidieť veľkú spúšť, ktorú v podobe popadaných stromov spôsobil požiar. Zvyčajným východiskom aj koncovým bodom pre ferratu je Čingov.

Kremnické vrchy – Skalka pri Kremnici

Dĺžka ferraty: 15-70 m
Trvanie túry (cca): 5h (presun 40 min + prechod ferratami 4-5 h)
Prevýšenie: rôzne
Obtiažnosť: A/B-F

Všetky via ferraty v Kremnických vrchoch sa nachádzajú na vrchu Skalka pri Kremnici, v oblasti Severné skaly. Severné skaly sú z andezitového zlepenca, situované sú priamo na hrebeni a poskytujú nádherné výhľady na banskobystrickú stranu. Z hrebeňa padajú 70m na východnú stranu a tvoria steny, komíny a vežičky, ktorými vedú via ferratové cesty. Okrem via ferrát rôznej obtiažnosti obsahuje oblasť aj 15 metrov dlhý Tibetský most, 37metrov dlhú zvislú lanovú sieť a 80 metrov dlhý visutý most.

Liptovské Revúce – Dve veže

Dĺžka ferraty: 15-70 m
Trvanie túry (cca): 5h (presun 30 min + prechod ferratami 1,5 h)
Prevýšenie: 20 – 70 m
Obtiažnosť: B – D

Medzi najmladšie via ferraty na Slovensku patrí via ferrata Dve veže, jediná via ferrata na Liptove. Oblasť pozostáva z 2 dominantných skalných veží a 1 vedľajšej. V oblasti sa nachádzajú 3 trasy ferratového charakteru s rôznymi stupňami obťažností a turistický chodník smerujúci na vrch mimo ferratových trás.

Martinské hole – Ferrata HZS

Dĺžka ferraty: 913m
Trvanie túry (cca): 4-5h (presun 3h + prechod ferratou 1 h)
Prevýšenie: 800m
Obtiažnosť: B – C

Via ferrata HZS Martinské hole sa nachádza v  koryte Pivovarského potoka. Pre prístup k začiatku via ferraty postupujeme po červenom turistickom značenom chodníku, ktorý je aj súčasťou samotnej via ferraty až kým sa nenapojí na modrý značený chodník z Bystričky po Martinské hole. Pri prechode via ferratou môžeme využiť aj visutý most a v závere máme na výber z 2 obtiažnostných variant.

Ferrata HZS Kysel - Slovenský raj

Prečo je medzinárodný horský sprievodca ten správny spoločník?

Medzinárodný horský sprievodca je v porovnaní s horským vodcom na Slovensku mladá profesia, no aj keď táto profesia u nás oficiálne neexistovala, po horách sa sprevádzalo odjakživa. Či to boli poľovníci, pytliaci, lesníci alebo len miestni horali, sprevádzali turistov, milovníkov prírody a hôr po turistických chodníkoch alebo len po tých zvieracích. Od roku 2011 ale existuje táto profesia už aj u nás. majú medzinárodne uznávané vzdelanie a sú členmi UIMLA. A teda prečo sa vydať na túru s horským sprievodcom?

  • je znalý miestnych pomerov
  • pozná okolitú prírodu, rastliny, živočíchy, doliny a končiare
  • je školený, aby rozoznával nebezpečie a minimalizoval ho
  • v prípade krízovej situácie je školený ju zvládať (prvá pomoc, improvizovaná záchrana)
  • pri každej túre je jeho prítomnosť pridanou hodnotou
  • vo Vysokých Tatrách Vás môže legálne zobrať aj mimo značkované chodníky
  • má poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú klientovi pri výkone svojej činnosti

Voľné termíny

DátumDestináciaVoľné miestaKapacita
08.06.2024, sobotaVia ferraty - Skalka pri Kremnici66
15.06.2024, sobotaVia ferraty - HZS Kysel66
19.07.2024, piatokVia ferraty - Skalka pri Kremnici66
21.07.2024, nedeľaVia ferraty - HZS Kysel66
03.08.2024, sobotaVia ferraty - Skalka pri Kremnici66
25.08.2024, nedeľaVia ferraty - Skalka pri Kremnici66
21.09.2024, sobotaVia ferraty - Skalka pri Kremnici66
29.09.2024, nedeľaVia ferraty - Skalka pri Kremnici66
05.10.2024, sobotaVia ferraty - Skalka pri Kremnici66
19.10.2024, sobotaVia ferraty - Skalka pri Kremnici66

Základný ferratový kurz

Via ferraty sa tešia čoraz väčšej obľube, zažívajú doslova boom. Kurz je určený záujemcom – začiatočníkom, ktorí chcú vyskúšať tento druh outdorovej aktivity. A hoci nemajú horolezecké ambície, chcú sa dostať na miesta, kam sa bežný turista možno nedostane a chcú zažiť v horách o niečo viac adrenalínu. Naučíme Vás, ako prekonávať prekážky, bezpečne sa pohybovať a čo robiť v prípade problémov. Náš kurz Vás pripraví na slovenské aj zahraničné via ferraty.

Slovenskými via ferratami

Slovensko je v porovnaní s Alpskými krajinami alebo aj s Českom v oblasti via ferrat úplným začiatočníkom. Zatiaľ máme “doma” len 5 oblasti, kde sa via ferraty nachádzajú. Ak sa ale chcete na jednú z nich s našim horským sprievodcom vydať, bude nám potešením Vám robiť spoločníkov.