Výstup Patria – Patria 2203 m n.m.

Výstup Patria – Patria je dostupný pre všetkých. Hostia hotela Patria môžu absolvovať túto túru za zníženú cenu 140€ za skupinu, pre zľavový kód sa informujte na recepcii alebo nás kontaktujte.

Z dôvodu sezónnej uzávery tatranských chodníkov je možné uskutočniť túru v termíne od 15.06.2021 do 31.10.2021.

Vrchol Patria (2203 m n.m.) je jedinečným vyhliadkovým bodom v hrebeni Bášt s výhľadom na Štrbské Pleso, do Mlynickej aj Mengusovskej doliny (v ktorej sa nachádza Veľké Hincovo pleso a Chata pod Rysmi). Aj samotný pôvod názvu poukazuje na jedinečnosť, keďže Patria pochádza z nárečového slova patrieť teda pozerať. V minulosti (v 16. stor.) sa na východnej strane nachádzali  medené bane, patriace štôlskému kláštoru.

Prvý zaznamenaný letný výstup na Patriu bol uskutočnený spišskonovoveským gymnaziálnym profesorom, Martinom Rothom v roku 1876. Prvý zimný výstup je datovaný na rok 1891, kedy bol uskutočnený mníchovským dôstojníkom a alpinistom Theodorom Wundtom.

Výstup z hotela Patria na vrchol Patria

Túra s horským sprievodcom začína pri hoteli Patria, odkiaľ sa najskôr prechádza intravilánom Štrbského Plesa k turistickému chodníku smerom na Popradské pleso. Túra najskôr prebieha turistickým značkovaným chodníkom, z ktorého sa odbočí a postupuje sa najskôr lesom, následne pásmom kosodreviny až nakoniec cez suťovisko a alpskú lúku sa vystupuje na vrchol. Po opustení pásma kosodreviny bude výstupová trasa ponúkať výhľady najskôr na Nízke Tatry a Štrbské pleso a ďalej aj do oboch dolín. Počas výstupu na vrchol je možné odbočiť k vyhliadke, z ktorej sa naskytnú pohľady na impozantný skalný útvar, samostatne stojacu Ihlu v Patrii.

Ihla v Patrii

Poznámka: Časť túry vedie po Tatranskej magistrále, neskôr neznačkovaným chodeckým terénom. Výstup  nepatrí medzi technicky náročné, no postup po skalnej suti môže byť náročnejší na pohybové zručnosti a rovnováhu. Akciová cena na výstup Patria – Patria je dostupná pre hostí hotela Patria.

V prípade záujmu o horolezecký výstup na Ihlu v Patrii nás kontaktujte, nakoľko tento výstup je možné absolvovať len s horským vodcom a nie so sprievodcom. Výstup s horským vodcom prebieha inou trasou a za iných podmienok, ako výstup s horským sprievodcom spomínaný v tomto popise.

Cena zahŕňa

  • služby horského sprievodcu UIMLA (horský sprievodca má poistenie voči tretím osobám a platné členstvo UIMLA)
  • poistenie pre zásah Horskej záchrannej služby
  • fotografie z výstupu (mobilom aj fotoaparátom)
  • dobrú náladu, úsmev na tvári vodcu a zaujímavý výklad

Cena nezahŕňa

  • požičanie turistickej výstroje (v prípade potreby)
Od €160,00
za osoba

Informácie o túre

  • 4-6 h
  • 900 m
  • Poistenie pre zásah HZS je v cene
  • 1-5 osôb

Adresa

Tatras Active Holidays

Tatras Active Holidays s.r.o.
1. mája 516/11
Štrba 059 38
Slovensko

IČO: 52607682
DIČ: 2121092391