Ak je výstup na Gerlachovský štít,  na najvyšší vrchol Vysokých Tatier, Slovenskej republiky a aj samotných Karpát Vašim snom, splňte si ho s jedným z našich horských vodcov UIAGM.

Vrchol musel čakať na uznanie svojho prvenstva až do polovice 19. storočia. Dovtedy boli za najvyšší považovanými Kriváň, Lomnický a aj Ľadový štít, všetko podľa toho, odkiaľ sa naši predkovia na Tatry dívali.  V roku 1896 bol premenovaný na štít Františka Jozefa. Po prvej svetovej vojne sa takmer stal Legionárskym štítom, no  jeho oficiálny názov sa zmenil v roku 1949 na Stalinov štít. V roku 1956 sa našťastie jeho názov vrátil k pôvodnému Gerlachovskému štítu. Pôvodný a zároveň aj dnes používaný názov prešiel na štít z obce Gerlachov, pomenovanej po jej zakladateľovi Komesovi Gerlachovi zo Spišskej Soboty.

O jednoznačne prvý výstup na Gerlachovský štít sa doteraz vedú spory, no podľa dochovaných záznamov to bolo v roku 1834 Jakubom Gellhofom, Martinom Spitzkopf-Urbanom, Jánom Stillom a 2 poľovníkmi na kamzíky.

Od roku 1875 sa stal východzím bodom pre výstup Sliezky dom nachádzajúci sa vo výške 1670 m n. m., vo Velickej doline, pri úpätí Gerlachovského štítu.

Výhľady z Gerlachu

Gerlachovský štít je so svojou výškou 2.655m najvyšším miestom na Slovensku, na ktoré je možné vystúpiť peši. Výstup je nezameniteľným zážitkom, ktorý pri dobrom počasí ponúka výhľady, ako žiadne iné miesto ma Slovensku.

Výstup začína na Sliezkom dome, počas mesiacov bez snehu vedie výstup do Velickej próby z Velickej doliny vľavo nad Kvetnicou krátkym exponovaným úsekom so starými kramľami. Pokračuje výstupom do Sedielka nad kotlom pod Kvetnicovou vežou. Zo sedielka ďalej traverzami popod Kotlový štít a Gerlachovskú vežu na samotný vrchol Gerlachu. Zostupová trasa prechádza Batizovskou próbou do Batizovskej doliny.

Pri mesiacoch so snehovou pokrývkou vedie výstup aj zostup cez Batizovskú dolinu,  Batizovskou próbou na vrchol Gerlachovského štítu.

V období, keď sa na výstupovej trase nachádza sneh môže horský vodca z bezpečnostných dôvodov viesť skupinu s maximálnym počtom 2 osoby.

Cena

od 133- € / osobu

Informácie o túre

 • Dĺžka túry:
  7 – 9 h
 • Prevýšenie:
  1000 m
 • Veľkosť skupiny:
  V lete 1-3 osoby, v zime(pri snehovej pokrývke) 1-2 osoby
 • Poistenie:
  Poistenie pre zásah HZS je v cene
 • Doprava:
  Vývoz na Sliezky dom a zvoz do Tatranskej Polianke nie je v cene.
 • Ubytovanie:
  Ubytovanie nie je zahrnuté v cene. Možné je zabezpečiť ubytovanie v penzióne Villa Gerlach, v Novom Smokovci