Výstup na Končistú 2537 m n.m.

Končistá je 7. najvyšším vrcholom Vysokých Tatier a západným susedom Gerlachu. Nachádza sa v južnej rázsoche hlavného hrebeňa Vysokých Tatier, ktorý vystupuje z Popradského Ľadového štítu. Svahy Končistej spadajú z východu do Batizovskej doliny, z juhozápadu do Štôlskej doliny a severozápadné svahy do doliny Zlomísk. Končistá ma 2 vrcholy, nižší severný a vyšší južný, na ktorom sa nachádzal zaujímavý skalný útvar, v Nákova, tiež pomenovaná Jármayho stôl. Pôvodný tvar stratila Nákova v roku 2019, po zásahu blesku, keď časť z nej odpadla južným úbočím. Pre tých, ktorí sa dostanú vrchol ponúka Končistá výhľady do Batizovskej doliny, na masív Gerlachovského štítu, do Dračej a Mengusovskej doliny.

Prvý zaznamenaný letný výstup na Končistú sa uskutočnil v roku 1874, no predpokladá sa, že už aj pred uvedeným rokom dochádzalo k výstupom na vrchol.

Túra s horským sprievodcom ma niekoľko variant, no za východisko sa zvykne používať Sliezky dom a zostupuje sa zvyčajne na Popradské pleso, k Horskému hotelu Popradské pleso.

Výstup na Končistú je možné absolvovať aj náročnejším variantom zo Zlomiskovej doliny s horským vodcom. Pre informácie o tejto túre nás kontaktujte.

Poznámka: Časť túry vedie po Tatranskej magistrále (po Batizovské pleso a zostup zo sedla pod Ostrvou).Druhá časť je v neznačkovanom chodeckom teréne, výstup vyžaduje skúsenosti z celodenných túr s väčším prevýšením, ako napríklad výstup na Rysy, Jahňací štít, atď.Túra patrí k tým najkrajším v Tatrách, nakoľko z vrcholu je krásny výhľad a turista môže získať ďalšie skúsenosti pri pohybe mimo značených chodníkov.

Prehľad

Túra ma 2 základné varianty:

 1. varianta
  Výstup začína na Sliezkom dome (1670m.n.m), odkiaľ sa pokračuje okolo Batizovského plesa ( 1884 m.n.m), po turistickom značkovanom chodníku až po upätie Končistej, kde sa chodník opustí a pokračuje sa hrebeňom až na samotný vrchol Končistej. Zostupuje sa na západ, smerom do Lúčneho sedla, odkiaľ sa hrebeňom vystúpi na ďalší vrchol, Tupú ( 2285 m.n.m.), z ktorého sa zostupuje do Sedla pod Ostrvou (1984 m.n.m.) a značkovaným turistickým chodníkom na  Popradské pleso k Horskému hotelu Popradské pleso. Túra končí pri zástavke TEŽ Popradské pleso (1250 m.n.m).
 2. varianta
  Výstup začína na Sliezkom dome (1670m.n.m), odkiaľ sa pokračuje okolo Batizovského plesa ( 1884 m.n.m), po turistickom značkovanom chodníku až po upätie Končistej, kde sa chodník opustí a pokračuje sa hrebeňom až na samotný vrchol Končistej. Zostupuje sa rovankým chodníkom a túra končí na Sliezkom dome (1670m.n.m).

 

Zaujímavosti túry

 • Výstup hrebeňom ponúkne nádherné výhľady na západné steny Gerlachovského štítu
 • Vrchol ponúka 360° výhľad
 • Vrchol ponúka výhľady do Popradskej kotliny

Cena zahŕňa

 • služby horského sprievodcu UIMLA (horský sprievodca má poistenie voči tretím osobám a platné členstvo UIMLA)
 • fotografie z výstupu (mobilom aj fotoaparátom)
 • dobrú náladu, úsmev na tvári vodcu a zaujímavý výklad

Cena nezahŕňa

 • transport autom medzi Tatranskou Poliankou a Sliezskym domom v hodnote 5,- Eur na osobu v jednom smere
 • ubytovanie
 • stravu
Od €150,00
za osoba
Od €80,00
za Skupina 2 osoby
Od €60,00
za Skupina 3+ osôb

Informácie o túre

 • 6 - 9 h
 • 1100 m
 • V lete 1-4 osoby
 • Vývoz na Sliezky dom nie je v cene.
 • Ubytovanie nie je zahrnuté v cene. Možné je zabezpečiť ubytovanie v penzióne Villa Gerlach, v Novom Smokovci.

Adresa

Tatras Active Holidays

Tatras Active Holidays s.r.o.
1. mája 516/11
Štrba 059 38
Slovensko

IČO: 52607682
DIČ: 2121092391