Vyberte stranu

Kurz prežitia v horách

Aj napriek prípravám a správnemu plánovaniu sa pri pobyte v horách môže situácia zvrtnúť a Vy sa ocitnete v situácii, kedy Vám alebo Vašim blízkym pôjde o život. Vedomosti, ktoré získate na našom kurze môžu byť práve tým zrnkom piesku, ktoré posunie misky váh na Vašu stranu. Na našom kurze sa dozviete o základoch prežitia v horách, ako nezablúdiť, nezomrieť od smädu a hladu, neumrznúť, ako čítať počasie a ako zachrániť život. A keď už život zachránite, ako zraneného transportovať čo najbližšie k pomoci. Jedným, z nebezpečenstiev v divokej prírode (Slovenska ale aj iných Európskych krajín) môže byť aj stretnutie s medveďom, preto je dôležité sa naň pripraviť, keďže Vaša nesprávna reakcia Vás môže ohroziť. Ukážeme si stopy, ktoré zanechávajú medvede a povieme si ako sa preventívne vyhnúť stretu s medveďom. Tieto informácie nám poskytne jeden z členov medvedieho zásahového tímu, ktorý funguje pod správou Štátnej ochrany prírody.

Na kurze sa naučíte:

 • ako sa orientovať v teréne s mapou aj bez nej
 • ako získavať a upravovať vodu
 • ako zakladať oheň rôznymi spôsobmi
 • ako čítať počasie v horách a ako ho predvídať
 • ako zabezpečiť táborisko a vyhnúť sa stretu
  s medveďom
 • ako podať prvú pomoc a transportovať raneného
 • psychológiu prežitia

Cena kurzu za osobu: 155 €

 • Cena kurzu zahŕňa výučbu horskými sprievodcami a členom medvedej hliadky
  zo Štátnej ochrany prírody, výcvikový a spotrebný materiál na zabezpečenie prednášok, lektorský zbor, prenájom priestorov, poplatok za 2 noci na táborisku v Bielovodskej doline.
 • Cena nezahŕňa ubytovanie pred kurzom, stravovanie, poistenia pre zásah HZS.

Keďže sa kurz začína v piatok 2.10. o 8:30 v Lysej Poľane pre niektorých účastníkov kurzu môže byť problém docestovať včas na začiatok. V prípade potreby vieme zabezpečiť ubytovanie v Tatranskej Javorine noc pred kurzom v cene 15€/osobu a noc.

Vybavenie: 
Vreckový nožík, čelová lampa, zápalky/zapaľovač/kresadlo, spací vak do chladného počasia(4-sezónny spací vak), karimatka, stan (nemusí mať každý), pérová vetrovka, termoprádlo, turistická obuv, ponožky, spodné prádlo, pršiplášť, vetrovka proti vetru, lekárnička, plynový/benzínový varič (nemusí mať každý), kto má nejaké slučky, karabíny, lano, mapa Vysokých Tatier v mierke 1:25 000, kompas(buzola) – aj v telefóne, nainštalovanú aplikáciu Locus, hygienické potreby, osobné veci, rúško, potraviny – ideálne expedičná strava, suroviny na varenie, ešus, lyžica..

Prihláška na kurz

Po odoslaní prihlášky Vám zašleme údaje pre zaplatenie zálohy vo výške 50€, po ktorej zaplatení Vám zašleme e-mail s detailmi kurzu a budeme Vás informovať o ďalších krokoch. 

2.10.2020-4.10.2020

Potrebujem ubytovanie v Tatranskej Javorine na noc z 1.10. na 2.10.2020

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov a zároveň vyhlasujem, že mám 16 a viac rokov.

Odoslaním tohto formulára dôjde k spracúvaniu vašich osobných údajov. Bližšie informácie nájdete v dokumente ochrany osobných údajov.