Výstup Patria – Patria je dostupný pre všetkých. Hostia hotela Patria môžu absolvovať túto túru za zníženú cenu 200€ za skupinu, pre zľavový kód sa informujte na recepcii alebo nás kontaktujte.

Z dôvodu sezónnej uzávery tatranských chodníkov je možné uskutočniť túru v termíne od 15.06.2023 do 31.10.2023.

Vrchol Patria (2203 m n.m.) je jedinečným vyhliadkovým bodom v hrebeni Bášt s výhľadom na Štrbské Pleso, do Mlynickej aj Mengusovskej doliny (v ktorej sa nachádza Veľké Hincovo pleso a Chata pod Rysmi). Aj samotný pôvod názvu poukazuje na jedinečnosť, keďže Patria pochádza z nárečového slova patrieť teda pozerať. V minulosti (v 16. stor.) sa na východnej strane nachádzali  medené bane, patriace štôlskému kláštoru.

Prvý zaznamenaný letný výstup na Patriu bol uskutočnený spišskonovoveským gymnaziálnym profesorom, Martinom Rothom v roku 1876. Prvý zimný výstup je datovaný na rok 1891, kedy bol uskutočnený mníchovským dôstojníkom a alpinistom Theodorom Wundtom.

Výstup z hotela Patria na vrchol Patria

Túra s horským sprievodcom začína pri hoteli Patria, odkiaľ sa najskôr prechádza intravilánom Štrbského Plesa k turistickému chodníku smerom na Popradské pleso. Túra najskôr prebieha turistickým značkovaným chodníkom, z ktorého sa odbočí a postupuje sa najskôr lesom, následne pásmom kosodreviny až nakoniec cez suťovisko a alpskú lúku sa vystupuje na vrchol. Po opustení pásma kosodreviny bude výstupová trasa ponúkať výhľady najskôr na Nízke Tatry a Štrbské pleso a ďalej aj do oboch dolín. Počas výstupu na vrchol je možné odbočiť k vyhliadke, z ktorej sa naskytnú pohľady na impozantný skalný útvar, samostatne stojacu Ihlu v Patrii.

Cena

od 60,- € / osobu

Informácie o túre

 • Dĺžka túry:
  4-6 h
 • Prevýšenie:
  900 m
 • Veľkosť skupiny:
  V lete 1-5 osôb
 • Poistenie:
  Poistenie pre zásah HZS je v cene
 • Ubytovanie:
  Ubytovanie nie je zahrnuté v cene. Možné je zabezpečiť ubytovanie v hoteli Patria na Štrbskom Plese