Končistá je 7. najvyšším vrcholom Vysokých Tatier a západným susedom Gerlachu. Nachádza sa v južnej rázsoche hlavného hrebeňa Vysokých Tatier, ktorý vystupuje z Popradského Ľadového štítu. Svahy Končistej spadajú z východu do Batizovskej doliny, z juhozápadu do Štôlskej doliny a severozápadné svahy do doliny Zlomísk. Končistá ma 2 vrcholy, nižší severný a vyšší južný, na ktorom sa nachádzal zaujímavý skalný útvar, v Nákova, tiež pomenovaná Jármayho stôl. Pôvodný tvar stratila Nákova v roku 2019, po zásahu blesku, keď časť z nej odpadla južným úbočím. Pre tých, ktorí sa dostanú vrchol ponúka Končistá výhľady do Batizovskej doliny, na masív Gerlachovského štítu, do Dračej a Mengusovskej doliny.

Prvý zaznamenaný letný výstup na Končistú sa uskutočnil v roku 1874, no predpokladá sa, že už aj pred uvedeným rokom dochádzalo k výstupom na vrchol.

Túra s horským sprievodcom ma niekoľko variant, no za východisko sa zvykne používať Sliezky dom a zostupuje sa zvyčajne na Popradské pleso, k Horskému hotelu Popradské pleso.

Výstup na Končistú je možné absolvovať aj náročnejším variantom zo Zlomiskovej doliny s horským vodcom. Pre informácie o tejto túre nás kontaktujte.

Poznámka: Časť túry vedie po Tatranskej magistrále (po Batizovské pleso a zostup zo sedla pod Ostrvou).Druhá časť je v neznačkovanom chodeckom teréne, výstup vyžaduje skúsenosti z celodenných túr s väčším prevýšením, ako napríklad výstup na Rysy, Jahňací štít, atď.Túra patrí k tým najkrajším v Tatrách, nakoľko z vrcholu je krásny výhľad a turista môže získať ďalšie skúsenosti pri pohybe mimo značených chodníkov.

Zaujímavosti túry

 • Výstup hrebeňom ponúkne nádherné výhľady na západné steny Gerlachovského štítu
 • Vrchol ponúka 360° výhľad
 • Vrchol ponúka výhľady do Popradskej kotliny

Cena

od 60,- € / osobu

Informácie o túre

 • Dĺžka túry:
  6 – 9 h
 • Prevýšenie:
  1100 m
 • Veľkosť skupiny:
  V lete 1-5 osôb
 • Doprava:
  Vývoz na Sliezky dom nie je v cene.
 • Ubytovanie:
  Ubytovanie nie je zahrnuté v cene. Možné je zabezpečiť ubytovanie v penzióne Villa Gerlach, v Novom Smokovci.