fbpx

Slovinskými via ferratami

Pozývame Vás na 4 dni strávené v nádhernom Slovinsku. Naše cesty budú viesť na chaty, ktoré určite patria do 4 dni zážitkov a adrenalínu v Julských Alpách, 3 vrcholy, 3 nádherné via ferraty.

Náročnosť:
Kondične a technicky náročné podujatie. Vyžadujú sa skúsenosti s pohybom vo vysokohorskom prostredí a skúsenosti s pohybom po via ferratách.

Povinné vybavenie:
ferratový set, prilba

Doporučené vybavenie:
Napriek tomu, že tento trek je plánovaný v relatívne stabilnom období, je dobré byť pripravený aj na náhle zmeny počasia, ktoré nie sú v tejto oblasti neobvyklé. Je preto vhodné mať v rezerve okrem letných vecí aj teplejšie oblečenie (samozrejmosťou sú tenké rukavice a čiapka). Vo vybavení by nemala chýbať ľahká bunda do dažďa, pokiaľ možno nepremokavé nohavice. Ďalej odporúčam ferratové rukavice, skladacie turistické palice, môžu sa hodiť (nie sú podmienkou), čelovú lampu, osobnú turistickú lekárničku, mobilný telefón.

Itinerár

Expand/Close

Príchod na miesto nášho ubytovania v ranných hodinách. Ubytovanie, v poobedňajších hodinách poldenná túra v okolí.

Mala Mojstrovka je jeden z niekoľkých vrcholov Mojstroviek v horskej skupine Mangart – Jalovec. Je obľúbeným ferratovým vrcholom vďaka jednoduchému, relatívne krátkemu nástupu a fantastickému 360° výhľadu na najznámejšie vrcholy v tejto oblasti.
Odchod v ranných hodinách ( okolo 6.00) smer sedlo Vršíč. Odtiaľ nástup cez sedlo Vratca na via ferratu Hanzova pot. Ferrata Hanzova pot je náročnou cestou vedenou v severnej stene Malej Mojstrovky. Je však dostatočne dobre zaistená. Až na pár exponovanejších úsekov je cesta v priemere obtiažnosti B/C, no v žiadnom prípade netreba túto cestu podceniť. Je na nej viacero nezaistených exponovanejších úsekov, ktoré môžu zaskočiť a zrýchliť tep. Zostup normálkou späť do sedla Vršič.
Obtiažnosť: B/C, viacero nezaistených úsekov.
Predpokladaný čas túry: cca 7 – 8h (nástup cca 1h, výstup ferratou 3 – 3,5h, zostup normálkou 2,5 – 3h)
Prevýšenie: 720m

Mangart je nádherná pyramída na slovinsko – talianskej hranici. Je to vrchol, ktorý je atraktívny nielen svojim vzhľadom, ale aj faktom, že je po Triglave a Škrlatici 3. najvyšším vrcholom Slovinska. My sa pokúsime o výstup via ferratou Slovinska pot.
Odchod v skorých ranných hodinách ( 6.00 – 6.30) smer Mangartské sedlo. Deň začneme pekne “zhurta”, pretože už len samotná cesta autom pod sedlo Mangart bude adrenalínovým zážitkom na niekoľko rokov. Zo sedla Mangart nástup pod via ferratu Slovinska pot. Zostup “normálkou” opäť do sedla Mangart.
Obtiažnosť: B, členitá, veľmi dobre zaistená via ferrata.
Predpokladaný čas túry: 5h (výstup cca 3h, zostup cca 2h)
Prevýšenie: 700m

Prečo Kanin? Sú dve odpovede, každý si vyberte tú svoju. Prvá, prozaickejšia – európske lyžiarske stredisko, ako z talianskej, tak zo slovinskej strany, s nádhernými scenériami. Druhá, srdiečková a dobrodružná – majestátny kolos na slovinsko – talianskej hranici. Je tak obrovský, že na nástup túry využijeme lanovku, ktorá nás za 30 min. vyvezie z výšky 470m do 2200 m n. m. Za týchto 30 min. sa ocitneme v úplne inej krajine. Z jeho vrcholu sa nám naskytne pohľad na talianske Lago di Fusine, na hrebeň majestátnych Poncí a na velikánov ako Jalovec a Triglav.
Odchod okolo 7.00 – 7.30 na prvú kabínkovú lanovku smer Kanin. Nástup pod výstupovú cestu zo Škrbiny pod Prestreljenikom, hrebeňová zaistená túra na vrchol Kaninu. Zostup značenou cestou okolo chaty Dom Petra Skalarja späť k lanovke.
Obtiažnosť: B, hrebeňová, dobre zaistená via ferrata, s ľahšími, nie exponovanými trošku lezeckými pasážami.
Predpokladaný čas túry: 7h (nástup cca 1h 15, výstup cca 3h – 3,5, zostup cca 2,5h)
Prevýšenie: 390m

Ráno po raňajkách sa zbalíme a naše slovinské ferratové dobrodružstvo ukončíme. Vo večerných hodinách už budeme doma rozprávať zážitky svojim priateľom.

Čo je v cene?

Cena zahŕňa

  • 4x ubytovanie, služby medzinárodných horských sprievodcov UIMLA, prípadné parkovné počas túr, mapa oblasti.

Cena nezahŕňa

  • dopravu klientov na miesto stretnutia, stravu, horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby

Mapa

From €340,00
per 1 osoba

Fakty o zájazde

  • Individuálna (stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste)
  • 4x v apartmánoch turistickej triedy. K dispozícii sú 2 kúpeľne s WC, kuchyňa, parkovanie.
  • Kondične a technicky náročné podujatie. Vyžadujú sa skúsenosti s pohybom vo vysokohorskom prostredí a skúsenosti s pohybom po via ferratách.
  • Vzhľadom ku skutočnosti, že sa budeme pohybovať vo vysokohorskom prostredí v zahraničí, každý účastník si vo vlastnom záujme zabezpečí horské poistenie Alpenverein, prípadne iné adekvátne poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby.
  • Možnosť zapožičania ferratového setu (prilba, sedačka a tlmič pádov) za 10€/deň
  • Organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť, prispôsobiť, alebo aj zrušiť túru, v závislosti od aktuálneho počasia, fyzickej a technickej kondície klienta, ak by mala byť akokoľvek ohrozená bezpečnosť klienta. Pretože bezpečnosť je a vždy bude na prvom mieste.
  • 15

Adresa

Tatras Active Holidays

Tatras Active Holidays s.r.o.
1. mája 516/11
Štrba 059 38
Slovensko

IČO: 52607682
DIČ: 2121092391