fbpx

Najkrajšie chaty Julských Álp

Pozývame Vás na 4 dni strávené v nádhernom Slovinsku. Naše cesty budú viesť na chaty, ktoré určite patria do kategórie TOP. A aby toho nebolo málo, pridáme k nim aj vrchol Krn (2244 m.n.m.). Krn je vďaka svojej osamelej polohe na juhozápade Julských Alp a výraznej siluete, prevyšujúcej ostatné vrcholy vo svojom okolí, jeden z najlepších “výhľadových” vrcholov. Z jeho vrcholu uvidíme nielen panorámu celého hlavného hrebeňa so všetkými významnými vrcholmi, ale pri dobrej viditeľnosti aj Jadranské more.

Náročnosť:
Podujatie nie je technicky náročné, no napriek tomu je vhodné pre fyzicky zdatnejších turistov, vzhľadom k tomu, že každý deň budeme prekonávať značné výškové rozdiely.

Doporučené vybavenie:
Napriek tomu, že tento trek je plánovaný v relatívne stabilnom období, je dobré byť pripravený aj na náhle zmeny počasia, ktoré nie sú v tejto oblasti neobvyklé. Je preto vhodné mať v rezerve okrem letných vecí aj teplejšie oblečenie (samozrejmosťou sú tenké rukavice a čiapka). Vo vybavení by nemala chýbať ľahká bunda do dažďa, pokiaľ možno nepremokavé nohavice. Ďalej odporúčam skladacie turistické palice, môžu sa hodiť (nie sú podmienkou), čelovú lampu, osobnú turistickú lekárničku, mobilný telefón.

Itinerár

Expand/Close

Príchod na miesto nášho ubytovania v ranných hodinách. Ubytovanie, v poobedňajších hodinách poldenná túra k vodopádom Boka a Vrije.

Odchod v ranných hodinách smer Lepena, k domu dr. Klementa Juga (700m). Odtiaľ sa pokúsime o výstup na vrchol Krn. Cestou prejdeme okolo chaty Koča pri Krnskih jezerih (1385m), kde je možnosť občerstvenia. Po krátkom oddychu budeme okolo Krnského jazera pokračovať vo výstupe na vrchol. V okolí vrcholu sú dodnes viditeľné pozostatky opevnení z 1. sv. vojny. Talianske vojská po ťažkých bojoch dobili vrchol Krnu ako veľmi dôležitý strategický bod. Tesne pod vrcholom je chata Gomiščkovo zavetišče na Krnu (2182m). Zostup tou istou trasou.
Predpokladaný čas túry: 10 – 11h (výstup 6h, zostup 4 – 5h)
Prevýšenie: cca 1600m

Pogačnikov dom je jedna z najznámejších a najnavštevovanejších vysokohorskýc chát v tejto časti Julských Álp. To preto, lebo v jej blízkosti sa nachádzajú atraktívne vrcholy Razor (2601m), Stenar (2501m), Križ (2410m), Škrlatica (2740m), Pihavec (2419m), ktoré sú naozaj “pojmamy” medzi vrcholmi Julských Álp..
Ráno po raňajkách odchod smer Trenta, do oblasti doliny Zadnjica. Tu začneme našu dnešnú približne 4 až 4,5 hodinovú “robotu”. Na jej konci nás však okrem občerstvenia a dobrého jedla bude čakať výhľad na celé údolie Trenty a vrcholy, ktoré budú tak povediac na dosah. Návrat tou istou trasou.
Predpokladaný čas túry: 7 – 8h (výstup 4 – 4,5h, zostup 3 – 3,5h)
Prevýšenie: cca 1450m

Náš posledný deň sa pokúsime vystúpiť na ďalšiu z “výhľadových” chát, na Zavetišče pod Špičkom. Názov dostala podľa vrcholu, pod ktorým je postavená. No hlavnou dominantou okolia chaty je v každom prípade vrchol Jalovec (2645m), ktorý je 6. najvyšším vrcholom Slovinska.
Po raňajkách sa presunieme opäť smer Trenta, no tentokrát bude našim východiskom Koča pri izviru Soče. Tu začne naša posledná túra k chate, ktorá možno nepatrí medzi najväčšie krásavice, no ponúka útulný interiér, príjemný personál a hlavne úžasný výhľad na okolitý svet Julských Álp. A to je predsa dôvod, prečo sa na takéto miesta chodí. Zostúpime tou istou trasou, ktorou sme vyšli hore a ak nám zvýši čas a bude sa nám chcieť, pôjdeme sa pozrieť doslova priamo do ústia, kde pramení rieka Soča, považovaná za jednu z najkrajších riek v Európe.
Predpokladaný čas túry: cca 7 – 7,5h (výstup 3,5 – 4h, zostup 3 – 3,5h)
Prevýšenie: cca 1050m

Ráno po raňajkách sa zbalíme a naše putovanie po najkrajších slovinských vysokohorských chatách ukončíme.

Čo je v cene?

Cena zahŕňa

  • 4x ubytovanie, služby medzinárodných horských sprievodcov UIMLA, prípadné parkovné počas túr, mapa oblasti.

Cena nezahŕňa

  • dopravu klientov na miesto stretnutia, stravu, horské poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby

Mapa

From €290,00
per 1 osoba

Fakty o zájazde

  • Individuálna (stretnutie účastníkov na dohovorenom mieste)
  • 4x v apartmánoch turistickej triedy. K dispozícii sú 2 kúpeľne s WC, kuchyňa, parkovanie.
  • Podujatie nieje technicky náročné, no napriek tomu je vhodné pre fyzicky zdatnejších turistov, vzhľadom k tomu, že každý deň budeme prekonávať značné výškové rozdiely.
  • Vzhľadom ku skutočnosti, že sa budeme pohybovať vo vysokohorskom prostredí v zahraničí, každý účastník si vo vlastnom záujme zabezpečí horské poistenie Alpenverein, prípadne iné adekvátne poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby.
  • Organizátor si vyhradzuje právo kedykoľvek zmeniť, prispôsobiť, alebo aj zrušiť túru, v závislosti od aktuálneho počasia, fyzickej a technickej kondície klienta, ak by mala byť akokoľvek ohrozená bezpečnosť klienta. Pretože bezpečnosť je a vždy bude na prvom mieste.
  • 15

Adresa

Tatras Active Holidays

Tatras Active Holidays s.r.o.
1. mája 516/11
Štrba 059 38
Slovensko

IČO: 52607682
DIČ: 2121092391